O programie

Wstęp

Asystent Geodety jest programem wspomagającym pracę geodetów, geologów, kartografów czy też leśników w terenie. Z programu mogą także skorzystać projektanci, różnego rodzaju firmy budowlane, rolnicy i wszyscy, którzy chcą znać swoje położenie w terenie, zlokalizować wcześniej zapisany punkt. Dzięki tej aplikacji każde urządzenie pracujące pod kontrolą systemu Android zmienia się w pewnego rodzaju mobilny rejestrator GIS*.

Dzięki Asystentowi możliwe jest błyskawiczne odszukiwanie różnego rodzaju punktów geodezyjnych, rejestracja nowych punktów, oznaczanie ich na mapach różnymi kolorami itp. Asystent pozwala także na obliczanie długości odcinków pomiędzy punktami, np. wyznaczanie długości przewodów czy też duktów leśnych. Umożliwia obliczanie przybliżonej powierzchni dowolnego obszaru wyznaczonego wprowadzonymi punktami.


Oto przykładowy wygląd ekranu po uruchomieniu programu Asystent:

Na zdjęciu po lewej widzimy mapę oraz szereg punktów geodezyjnych, które zostały zaimportowane z pliku tekstowego. Punkty oznaczane są różnymi kolorami, co może świadczyć np. o dokładności lub jakości danego punktu. Korzystając z ikony w lewym górnym rogu można ustalić punkty w jakim kolorze mają być widoczne.

Na zdjęciu widzimy także, że użytkownik wybrał punkt o nazwie 233.142-1107/5 jako swoją bazę. Świadczy o tym panel widoczny na dole okna. Oprócz współrzędnych punktu (w układzie BL WGS84, ale możemy go zmienić na każdy inny obsługiwany przez aplikację) widzimy tam również odległość użytkownika od tego punktu. Ponieważ użytkownik zaznaczył jeszcze jeden punkt na mapie (233.141-1022/1) - w górnej części ekranu widoczna jest informacja o odległości pomiędzy tymi punktami.


Aplikacja obsługuje wiele różnych układów współrzędnych, m.in.: PUWG 2000, PUWG 1965, 1942, PUWG 1992, BL Kras., BL WGS84.

Najważniejsze funkcje programu to m.in.:

 • obsługa dowolnie wielu punktów, lokalizacja punktów na mapie, oznaczanie punktów kolorami itp.
 • obsługa wielu układów współrzędnych, m.in. PUWG 2000 i PUWG 1965; możliwość wprowadzania różnych punktów w różnych układach współrzędnych;
 • możliwość importu punktów z pliku tekstowego lub poprzez systemowy schowek;
 • obsługa wbudowanego modułu GPS; wyświetlanie aktualnego położenia, możliwość dodania nowego punktu na podstawie aktualnej pozycji, lokalizacja adresu pod jakim się znajdujemy;
 • możliwość zaznaczenia dowolnego punktu jako bazy; obliczanie odległości do bazy z miejsca, w którym się znajdujemy; obliczanie odległości pomiędzy bazą a dowolnym innym punktem;
 • możliwość obliczania długości dowolnej łamanej, przechodzącej przez wybrane punkty, np. długości ogrodzenia, długości działki itp.
 • możliwość obliczania pola powierzchni dowolnego wielokąta wyznaczonego zaznaczonymi punktami;
 • wbudowany kalkulator pozwalający na przeliczanie współrzędnych pomiędzy różnymi układami;
 • i wiele wiele więcej.

Przykładowy wygląd ekranu podczas obliczania pola powierzchni:

Na zdjęciu po prawej widzimy mapę oraz zaznaczony na niej obszar (działkę).W górnej części ekranu widzimy pole powierzchni tej działki.

Obszar może być wyznaczony na podstawie dowolnie wielu punktów (co najmniej trzech). Na podobnej zasadzie można obliczyć długość dowolnego odcinka przechodzącego przez wiele punktów, np. obwodu działki, długości drogi itp.


Asystent Geodety dostępny jest na wszystkie urządzenia pracujące pod kontrolą systemu Android 2.3, Android 3.x oraz Android 4.x. Program został przetestowany na takich modelach jak:

 • Samsung Galaxy S III
 • Samsung Galaxy S II
 • Sony Xperia
 • Samsung Galaxy Ace

Asystent Geodety możemy pobrać z niniejszej strony (zakładka Pobierz), zainstalować na dowolnym wspieranym urządzeniu i korzystać za darmo, bez ograniczenia czasowego. Wersja darmowa nie zezwala jednak na użytek komercyjny, a zatem możemy z niego korzystać tylko w celach domowych, edukacyjnych oraz testowych (aby sprawdzić zasadę działania itp.). W wersji darmowej Asystent obsługuje maksymalnie 20 punktów. Po zakupieniu wersji PROFESSIONAL blokada bazy danych zostanie zdjęta i będzie można dodawać lub importować dowolnie wiele punktów. Wersja PROFESSIONAL zezwala również na wykorzystywanie programu w celach komercyjnych. Kupując pełną wersję naszej aplikacji masz pewność, że będziesz miał zawsze darmowe aktualizacje!

Aplikacja tworzona jest przez polską firmę BinSoft.

(*) Oczywiście Asystent nie jest pełnym urządzeniem GIS. Dokładność obliczeń oraz modułu GPS zależy bezpośrednio od sprzętu, na którym program został zainstalowany.

Szanowny Użytkowniku :-)
W związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (znanym też jako „RODO”) chcielibyśmy Cię poinformować,
w jaki sposób przetwarzane są dane osobowe pozostawiane przez Ciebie podczas korzystania z serwisu Asystent Geodety.
Zamykając ten komunikat, poprzez kliknięcie przycisku Akceptuję, wyrażasz zgodę na przetwarzanie tych danych, jak również na przyjmowanie na swoim urządzeniu tzw. plików cookies,
zarówno przez nas, tj. BinSoft Sp. z o.o. Sp. k. z siedzibą w Szczytnie, jak i przez naszych Zaufanych Partnerów - w celach marketingowych, włączając w to analizowanie i profilowanie.
Dokładne informacje na ten temat znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Zachęcamy, zapoznaj się znią!

Akceptuję Nie akceptuję